flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Опубліковано рішення Ради суддів щодо обшуку в АСК

14 липня 2015, 07:14

 Блокування роботи судів та суддів під час проведення слідчих дій є неприпустимим. Такий висновок зробила Рада суддів України за результатами розгляду звернення суддів Апеляційного суду Києва. Текст рішення друкує "Закон і Бізнес".



Рада суддів України

Рішення

26 червня 2015 року                      м.Київ                                                                  №64

Про події, які мали місце в Апеляційному суді м.Києва 19—21.06.2015

 

До Ради суддів України надійшло звернення суддів Апеляційного суду м.Києва про події, які мали місце в Апеляційному суді м.Києва 19—21 червня 2015 року, а саме — проведення обшуку.

Як зазначено у зверненні колективу суду, внаслідок блокування входу до Апеляційного суду м.Києва деякі судді, працівники апарату суду, а також учасники судового процесу (включаючи підсудних (засуджених), доставлених під конвоєм) не змогли пройти на свої робочі місця та у зали судових засідань, що стало причиною зриву судових засідань та грубим порушенням конституційного права громадян на доступ до правосуддя

Також судді скаржаться на те, що під час проведення обшуку було пошкоджено майно суду та вилучено серверне обладнання, що унеможливило роботу автоматизованої системи діловодства суду, вилучено гербову печатку суду, працівникам та суддям

перешкоджали у виконанні обов’язків шляхом недопуску їх та громадян до залів судових засідань та загальних приміщень суду.

Такі методи проведення обшуку судді Апеляційного суду м.Києва розцінюють, як втручання в діяльність суддів (крім залучених до слідчих дій) та суду в цілому з метою перешкодити виконанню ними службових обов’язків, за що передбачена відповідальність статтею 376 Кримінального кодексу України.

Викладені доводи відповідають змісту відеоматеріалів, розповсюджених органами досудового слідства та засобами масової інформації  (Додаток 1 — диск).

Рада суддів погоджується з позицією суддів Апеляційного суду м.Києва, що блокування роботи судів та суддів під час проведення слідчих дій є неприпустимим і є втручанням у здійснення правосуддя та перешкоджанням правосуддю.

Рада суддів також вважає неприпустимими випадки ствердження вини та коментарі подій, які відбулись з очевидним натяком на скоєння злочину певною особою, відносно якої демонструються відеоматеріали. Так, під час спільного брифінгу Генерального прокурора та т.в.о. голови Служби безпеки України щодо обшуку в Апеляційному суді м.Києва було продемонстровано відео, де зображено обшук у кабінеті голови Апеляційного суду м.Києва, що є порушенням принципу презумпції невинуватості, закріпленому у частині другій статті 6 
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Про дотримання принципу презумпції невинуватості також зазначено у висновку №12 (2009) Консультативної ради європейських суддів та висновку №4 (2009) Консультативної ради європейських

прокурорів щодо взаємовідносин між суддями та прокурорами у демократичному суспільстві.

Зокрема в ньому зазначається: «В інтересах суспільства також необхідно, щоб засоби масової інформації забезпечувалися необхідними відомостями для інформування громадськості про діяльність судової системи. Компетентні органи повинні надавати таку інформацію з урахуванням необхідності дотримання принципу презумпції невинуватості обвинуваченого, права на справедливий суд та права на повагу до приватного і сімейного життя усіх осіб, які беруть участь у процесі...»

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів В.Сімоненко, члена РСУ О.Присяжнюка та голови Апеляційного суду м.Києва А. Чернушенка про події, які мали місце в Апеляційному суді м.Києва 19—21 червня 2015 року, відповідно до ст.124, ч.4 ст.131 закону «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів, затвердженого позачерговим 
X з’їздом суддів 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів

ВИРІШИЛА:

1. Визначити, що блокування роботи судів та суддів під час проведення слідчих дій є неприпустимим та є втручанням у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та перешкоджанням суддям у здійсненні ними своїх функціональних обов’язків.

2. Звернутись до Генеральної прокуратури з вимогою розслідування фактів втручання в здійснення правосуддя суддями Апеляційного суду м.Києва під час слідчих дій 19—
21 червня 2015 року.

3. Повідомити міжнародні організації про випадки блокування роботи судів під час проведення слідчих дій.

4. Звернутись до органів досудового розслідування з вимогою при розслідуванні кримінальних проваджень неухильно дотримуватись презумпції невинуватості суддів і працівників апаратів судів, які підозрюються у скоєнні правопорушень.

5. Закликати суди та органи судової влади, правоохоронні органи надавати зацікавленим особам інформацію про зміст кримінальних проваджень щодо суддів та працівників апаратів судів з врахуванням необхідності дотримання принципу презумпції невинуватості, права на справедливий та незалежний суд та права на повагу до приватного та сімейного життя усіх осіб, які беруть участь у кримінальних провадженнях.

6. Створити робочу групу для детального вивчення ситуації, яка склалася в Апеляційному суді м.Києва та більш детального з’ясування обставин створення перешкод у здійсненні правосуддя, доручивши голові HCE визначити персональний склад зазначеної робочої групи.

 

 

Голова

В.СІМОНЕНКО