flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Анонс публікацій

17 липня 2015, 16:00

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 29 (1223). 18 - 24 липня 2015 р.



Судова влада

Вища кваліфкомісія суддів учергове відсторонила від посади чотирьох суддів. Учергове клопотання прокуратури й доводи, наведені в них, стали для ВККС переконливішими за пояснення самих служителів Феміди. В чому ж криється причина такої лояльності органу до прокуратури та чи є в суддів можливість спростувати припущення ГПУ? Докладніше -"Наряд на відсторонення".

Судді, які бажали скласти обов’язки не чекаючи 65-річчя почали відкликати свої заяви. Швидше за все це пояснюється новаціями у пенсійному законодавстві, яке обмежило розмір довічного грошового утримання. Щоправда, це не означає, що законникам доведеться залишатись на посадах ще впродовж довгих років. Цілком можливо, що питання їхньої відставки прискорить Конституційний Суд. Детальніше про це у статті "Затрималися на роботі".

За 9 місяців роботи Верховна Рада лише одного разу проголосувала за обрання суддів безстроково. Не спромоглися парламентарі на канікулярний акорд і в останній пленарний тиждень ІІ сесії: відповідного проекту постанови не значилося навіть у порядку денному. Щоправда, бажання служителів Феміди залишити свої посади нардепи врешті-решт задовольнили. Про це читайте у статті У положенні «поза грою».

Генпрокуратура, яка останнім часом невпинно викриває «корупціонерів у мантіях», учергове намагалася заручитися підтримкою народних обранців та отримати згоду на арешт судді. Втім, недавнє засідання «профільників» довело, що парламентарі вже не налаштовані сліпо мститися Феміді. Прокурори не тільки повернулися на робочі місця без позитивного висновку комітету, а й вислухали чимало нарікань на свою адресу.

Деталі - у матеріалі "На килим до депутатів".

До Конституційного Суду вже не вперше надходить подання від Пленуму Верховного Суду з проханням провести ревізію на відповідність акту найвищої юридичної сили положень закону «Про судоустрій і статус суддів». Зокрема, тих, які стосуються грошового утримання володарів мантій. Незважаючи на попередні рішення КС, представникам влади постійно так і кортить урізати гарантії матеріального та соціального захисту служителів Феміди. Хто і що має зробити, аби КС не доводилося повторювати раніше висловлені позиції? Про це ви дізнаєтесь зі статті "Синдром дублювання".

Судова практика

Прагнення українських парламентарів на законодавчому рівні закріпити процедуру досудового примирення час від часу наражається на перепони у вигляді експертних зауважень. Нині на розгляді в парламенті перебувають два подібні законопроекти про медіацію. Втім, як з’ясувалося, жоден з них поки що не можна адаптувати до українських правничих традицій. Та й суспільство, схоже, ще не дуже довіряє позасудовим способам урегулювання спорів.

Докладніше - "Спір про примирення".

В науковій та юридичній літературі чимало

уваги приділено теоретичним аспектам оскарження рішень у цивільних справах у зв’язку з нововиявленими обставинами. Однак проблематика практичного застосування норм цього інституту залишається малодослідженою. Хоча з 2011 року —після внесення змін до гл.4 розд.4 Цивільного процесуального кодексу — це набуло особливої актуальності.

Про це у статті "У розрізі статистики та помилок" роздумує Михайло Бородін, суддя Апеляційного суду Харківської області.

Основними проблемами, що виникають при розгляді адміністративних справ, є неналежно оформлені працівниками ДАІ протоколи та неявка порушників у засідання. Правоохоронців судді виховують, виносячи постанови про повернення матеріалів на дооформлення, а порушників — приймаючи рішення за їх відсутності.

Докладніше - у статті "Щоб іншим не кортіло" Станіслава Савченко, голови Тростянецького районного суду Вінницької області.

Якщо оскаржити дії державного виконавця в судовому порядку неможливо через пропущення строків давності, висловити претензії можна його керівництву. На задоволення своїх вимог сподіватися не варто, однак строк звернення до суду почне обчислюватися саме з моменту отримання відповіді начальника відповідного відділу ДВС.

Над цим у статті "Тактична хитрість" роздумує Альона Кот, директор First Law Group.

Адвокатура

Залучення мас-медіа до висвітлення судового процесу адвокати вважають одним із прийнятних засобів боротьби зі свавіллям володарів мантій. Цю позицію підтверджують

приписи міжнародних актів та позитивна динаміка виграних справ. Окремі ж фахівці попереджають, що непрофесійність журналістів може негативно позначитися на іміджі правосуддя, а для недолугого репортера обернутися кримінальною відповідальністю.

Докладніше - "Розчерком пера".

Про необхідність запровадження страхування адвокатської діяльності говорять вже довгий час, в тому числі і міжнародні інституції. За таких умов Верховна Рада почала підготовку до розв’язання цієї проблеми, однак навряд чи страхові компанії залишаться задоволені змінами, хоча на перший погляд здається, що вони мали б бути щасливі через розширення клієнтської бази.

Докладніше - "Подвоєний захист".

Політика

Австрійське видання припускає, що невдовзі у Відні може розпочатися процес проти Президента України Петра Порошенка і мера м.Києва Віталія Кличка. Наразі це звернення — на стадії підготовки, але журналісти вже порівнюють майбутнє розслідування зі «справою Алієва».

Докладніше у статті "За місцем злочину".

Закон і Бізнес