Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 30 (1224). 25 - 31 липня 2015 р.
Судова влада
Реформування правових інститутів, зокрема судової ланки, за твердженням вітчизняних правників та іноземних експертів, не може відбуватися без урахування європейських стандартів. Утім, на думку Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександра ВОДЯННІКОВА, сучасні реформатори не повинні сліпо копіювати західний підхід до права та суду. Адже українське суспільство має ще «дозріти», аби зрозуміти істинну мету справжніх демократичних цінностей.
Вища рада юстиції розпочала розгляд матеріалів щодо призначення суддів на посади уперше і відразу стикнулася з труднощами. Перед колегіальним органом постало питання: чи надавати підтримку тим кандидатам, які бажали працювати в Криму та на території Донбасу, яка зараз не контролюється Україною. Докладніше про це у статті "Суди обмеженого доступу".
Під час перевірки статків володарів мантій податкові інспекції іноді виявляють у їхніх деклараціях недостовірні відомості про наявність майна або невідповідність його вартості отриманим доходам. Зокрема, органи контролю вказують на те, що служителі Феміди «забувають» згадати у фінансових документах про придбані автомобілі. Або ж
констатують, що транспортні засоби неможливо придбати за задекларовані суддями кошти. Водночас такі висновки податківців володарі мантій оскаржують до суду. І небезуспішно… Деталі - "Стережись автомобіля".
Представники влади, одержимі ідеєю провести люстрацію служителів Феміди, згадали й про тих, хто тільки планує одягти мантію: кандидатів на призначення на посаду судді вперше, які перебувають у резерві, а також про тих, які вже рекомендовані Вищою кваліфікаційною комісією суддів для призначення. Законодавець планує повторно перевірити їхні знання. Але, очевидно, автор такої ініціативи не передбачив наслідків, до яких може призвести очищення лав «недопризначених». Про це ви дізнаєтесь зі статті Відсіяти «недопризначених».
Конституція
Доля конституційних перевтілень, за твердженням фахівців і народних обранців, уже вирішена: чекати грунтовних змін у правових інституціях держави не варто. Тематичний круглий стіл, який мав на меті висвітлити основні аспекти реформ, неочікувано виявив вади як самого процесу напрацювання змін до Основного Закону, так і окремих формулювань його норм. Експертне середовище незадоволене напрацьованими змінами й пророкує посилення владного впливу на суд. Докладніше - "Конституційна примара".
Адвокатура
Керманичі самоврядних адвокатських органів вимагають притягнення свого колеги до дисциплінарної відповідальності за прилюдну критику професійної спільноти. І хоча така
поведінка заборонена правилами адвокатської етики, окремі фахівці підозрюють, що створюється черговий механізм, який дозволить відсторонювати від професії «небажаних» правників. Детальніше читайте у матеріалі "Гра на емоціях".
Судова практика
Однією з типових помилок при ухваленні рішень у справах про стягнення аліментів на повнолітніх дітей, які продовжують навчання, є стягнення на користь того з батьків, з ким проживає дитина.
Про це читайте у статті "Все найкраще — дітям" Сергія ЧВАНКІНА, голови Київського районного суду м.Одеси.
В умовах, коли Україна залишається одним із лідерів за кількістю звернень до Європейського суду з прав людини, необхідно проаналізувати причину цих скарг. Як виявляється, в окремих випадках порушення прав людини відбуваються через недоліки самого законодавства, яке доводиться застосовувати суддям.
Докладніше - у матеріалі "Норми негативного впливу" ПАВЛА ПАРХОМЕНКО, судді Бахмацького районного суду Чернігівської області.
Юристи вимагають від суддів притягати до відповідальності осіб, які зловживають своїми процесуальними правами та надмірно затягують розгляд справи. Законники вважають вимогу цілком обгрунтованою, однак, аби уникнути звинувачень в упередженості, очікують гарантій від законодавця. Фахівці ж упевнені, що професійність судді визначається його вмінням реагувати на порушення без подібних
гарантій. Детальніше - "Мати право — тонка справа".
Бізнес і законодавчі інціативи
Обіцянка найвищих посадових осіб держави брати під варту всіх підозрюваних у корупційних злочинах може бути реалізована вже найближчим часом. Відповідні законопроекти зареєстровані в парламенті. Крім хабарників, пропонується безальтернативно заарештовувати й осіб, підозрюваних в інших злочинах. Докладніше -"Безальтернативне ув’язнення".
До недавнього часу українські бізнесмени й не здогадувалися, яким чином може зачепити їх контроль валютних операцій. Торкнувся цей дамоклів меч передусім підприємницького сегменту, який веде зовнішньоекономічну діяльність. Якої ж біди зазнали дрібні порушники закону, котрі не чекали відплати?
Про це читайте у статті "Як держава «дресирує» бізнес" ІВАНА КРАСНОВА, керівника практики податкового права і судового процесу компанії «Світ юридичних послуг».