Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 31 (1225). 1 - 7 серпня 2015 р.
Судова влада
Європейська комісія «За демократію через право» порадила Україні, як удосконалити закон «Про очищення влади». Але представники нашої влади не поспішають з унесенням змін до документа. Член Венеціанської комісії, народний депутат Сергій Ківалов поділився своєю думкою про те, чому політики, яких так вабить в Старий світ, не враховують рекомендацій європейських експертів. Також парламентар пояснив, чому сьогодні популярним стає звинувачення володарів мантій у всіх гріхах, а побудові незалежної судової системи ніхто не приділяє увагу.
Вища кваліфікаційна комісія суддів анонсувала, що в серпні розпочнеться кваліфікаційне оцінювання володарів мантій. Постійно діючий орган разом з вітчизняними та міжнародними фахівцями займався розробленням проекту порядку та методології кваліфікаційного оцінювання суддів. Представники ВККС, представляючи документ, заявляли: були враховані пропозиції всіх експертів, у тому числі й з інших країн, щодо оцінювання діяльності служителів Феміди та якості правосуддя, забезпечення поваги до незалежності судової влади. Комісія передала Раді суддів цей документ на погодження. Проте вона повернула проект порядку «кваліфікаційникам». Чому РСУ так учинила, пояснила на брифінгу її очільниця
Валентина Сімоненко.
Вища рада юстиції продовжила розгляд дисциплінарних скарг на суддів апеляційних, вищих і Верховного судів. Зважаючи на те, що ці звернення надсилалися до колегіального органу ще в минулі роки, розраховувати на позитивний результат скаржники не могли навіть теоретично. Водночас, як пояснюють у Раді, навіть якщо строки притягнення до дисциплінарної відповідальності сплив — повністю уникнути відповідальності законникам не вдасться. Докладніше про це читайте у статті “Ніщо не минає безслідно”.
Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути. Саме такий принцип декларує проект «Відкритий суд», метою якого є висвітлення процесів засобами фото- і відеозйомки. Однак під час обговорення ініціативи в адвокатському середовищі виявилося, що більшість захисників не сприймають гласність як панацею для Феміди і знають приклади іншого боку відкритості. Негативного. Деталі -“Прозорість чи розголос?”.
Судова влада в Україні останнім часом потерпає від численних втручань в її роботу та необгрунтованих звинувачень, які призводять до формування негативного іміджу та зниження довіри громадян до неї. При цьому немає дієвого механізму для захисту незалежності судової системи загалом та кожного судді. Очевидно, що лише Рада суддів може і повинна виборювати цю конституційну гарантію, вдаючись до більш активного реагування.
Над цим у статті “Адвокат системи”роздумує Тарас Котормус, суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.
Судова практика
У разі відмови у реєстрації декларації та повернення її для виправлення недоліків, вона не може вважатися поданою та бути підставою для притягнення до відповідальності. Про це видізнаєтесь з матеріалу - "Один протокол — одне порушення".
Ефективним відновленням прав кредитора у зв’язку зі скасуванням незаконного рішення є застосування процедури звернення стягнення на іпотечне майно. Деталі - "Відчуження не врятує".
При відправленні правосуддя апеляційний суд радить колегам з першої інстанції зважати на обіцянки відповідача, уважніше досліджувати питання про строки позовної давності, не перебирати на себе повноважень інших органів та не виносити вироків щодо знайомих осіб. Іноді ж рішення суду скасовуються взагалі без пояснень.
Про це читайте у статті "Справедливість з другої спроби" Віталія Добровольського, голови Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області.
Неоднозначність норм закону про податковий мораторій дозволяє податківцям нехтувати забороною на перевірку суб’єктів господарювання, дохід яких за минулий рік не перевищив 20 млн грн. Експерти запевняють, що задля уникнення порушень адвокати, судді та чиновники мають виробити спільну стратегію застосування документа. Докладніше у матеріалі "Податковий трикутник".
Банкрутство підприємства іноді стає останнім інструментом захисту інтересів власника. Секрети ефективного використання цього інструменту, а також практику застосування законодавства боржниками, кредиторами та судами обговорювали експерти під час практикуму, який днями відбувся в Києві.
Про це ви дізнаєтесь зі статті "Умови ефективного банкрутства, або Як неправильне тлумачення вимог кредиторів до боржника завдає шкоди інтересам власника" Володимира Павленка, старшого юриста АО «Спенсер і Кауфманн».
Обвинувачення
Актуальність альтернативи системі державного обвинувачення зростає. Причиною цього є низький рівень довіри в суспільстві до органів прокуратури, корумпованість публічної служби, а також нещодавня спроба запровадження інституту громадського обвинувачення. За таких умов необхідно розібратися, чи можна в нашій державі створити подібний інститут і чи буде він ефективно працювати.
Деталі - "Прокурор на вимогу" Валерія Кравчука, к.ю.н., члена АПУ, м.Київ
Банки
На яку інформацію мають звертати увагу банки та які «пільги» вони можуть надати позичальникам, пояснили в регулятора. Звісно, прямих вказівок фінустановам НБУ дати не міг, але, ознайомившись з його рекомендаціями, позичальники принаймні знатимуть, на що їм розраховувати і до чого готуватись. Про це читайтет у статті"Реструктуризація по-дружньому".