flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

N 32 (1226). Анонс публікацій

07 серпня 2015, 14:34

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 32 (1226). 8 - 14 серпня 2015 р.



Освіта

Сьогодні точаться запеклі дискусії з приводу реформування правничої сфери. Окремі закиди лунають і в бік вищої школи, яка начебто не здатна підготувати професіоналів у галузі юриспруденції. Про те, чому така думка може виявитися хибною та навіть непатріотичною, чому заздрять європейці та чого дійсно не вистачає українському освітянству, «ЗіБ» розповів ректор Київського національного університету ім. Т.Шевченка, академік Національної академії наук України, академік АПН України, доктор філософських наук, професор Леонід ГУБЕРСЬКИЙ.

Судова влада

Служителі Феміди, яким Генеральна прокуратура повідомила про підозру в прийнятті неправосудного рішення, переконані: кожну справу розглядали об’єктивно та неупереджено. Вони готові довести, що їхні мантії — незаплямовані. Про свої кроки в боротьбі за захист чесного імені розповіла суддя Деснянського райсуду м.КиєваІрина ТАТАУРОВА: «Якщо керуватися принципами ГПУ, то чи не кожного суддю необхідно притягнути до кримінальної відповідальності».

Члени Вищої ради юстиції продемонстрували, що не заважатимуть кандидатам у судді завершити боротьбу за посади. Головне, щоб ті за час очікування не втратили бажання одягти

мантію. Адже, як показує практика, дехто готовий відмовитися від омріяного місця. Деталі - "ВРЮ без перепон".

За рік діяльності Рада суддів прийняла 158 рішень. Деякі з них експерти називають революційними: орган суддівського самоврядування не просто констатував наявність проблеми, а пропонував шляхи її подолання. У той же час кожне десяте рішення стосувалося захисту суддів від тиску, втручання в їхню діяльність. Проте влада так і не почула прохання суддів. Про це читайте у статті"Рішення до запитання".

Фахова спільнота вже не один рік шукає шляхи до розвантаження  судової системи, вивільнення часу для служителів Феміди та, як наслідок, підвищення якості судочинства. Панацеєю, за твердженням канадських правників, може стати процедура досудового врегулювання спорів за участю судді. Втім, без закріплення на законодавчому рівні користь від новації відчути буде важко.

Про це читайте у статті "Без мантії, свідків і наслідків".

Конституція

Попередні висновки «венеціанців» стосовно конституційного розділу «Правосуддя» Основного Закону декому з членів робочої групи Конституційної комісії з питань правосуддя, суміжних правових інститутів та правоохоронної діяльності видалися несподіваними. Європейські експерти застерегли від повного усунення парламенту від формування складу Вищої ради правосуддя, наголосивши на збереженні владного балансу. Не виключається й розширення впливу ВРП на кар’єру служителів Феміди. Докладніше у матеріалі "Переказ із продовженням".

Європейська комісія «За демократію через право» у своєму попередньому висновку щодо

запропонованих змін до Конституції у сфері правосуддя від 24.07.2015 підтримала пропозицію, яка передбачає існування системи спеціалізованих адміністративних судів. Детальніше - у статті "Конституційне закріплення".

Судова практика

Судовий захист порушеного права чи інтересу може бути здійснено і в спосіб, який не передбачений законом, але є ефективним засобом. Тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим діянням. Але як це відбувається на практиці?

Про це читайте у статті "Іманентність ефективності, або Як одна постанова ВС внесла сумбур у правозастосовчу практику через неоднозначне розуміння її висновків" Лесі ЗУЄВИЧ, юриста.

ВАС виявив окремі системні порушення, які допускають органи перевірки, та певні тенденції застосування люстраційних процедур. Докладніше - "Вади очищення влади".

Аудит

В той час, коли Аудиторська палата говорить про обмеження Урядом прав її членів на зайняття професією, в Мінфіні наголошують на необхідності «перезавантаження» роботи всієї системи. Мовляв, наразі контроль за роботою аудиторів практично відсутній, а законодавство, яке регулює їхню діяльність, застаріло років на 20. Деталі -  "Контроль другого рівня".

Адвокатура

Тема обов’язкового страхування професійної відповідальності адвоката на перший погляд виглядає певною мірою екзотично. Водночас досвід більшості розвинених країн свідчить

про те, що таке страхування має свою історію та усталену практику.

Про це ви дізнаєтесь зі статті "Захищаючи себе і клієнта" Олександра БОКОВА, адвоката.

Закон і Бізнес