У законодавстві відсутнє чітке регулювання режиму роботи вдома . Юрист вважає , що такий режим може бути введений наказом підприємства .
Чинне трудове законодавство не містить прямої заборони на введення режиму роботи вдома , розповів ЮрЛіга старший юрист ЮФ « Марченко Даневич » Андрій Гук. Роботодавець має право ввести режим роботи вдома для працівників , не погіршуючи умов роботи і не обмежуючи тих прав , які працівники мають при звичайних умовах. Тобто роботодавець повинен забезпечити виконання передбачених законодавством та локальними актами самого підприємства мінімальних вимог.
У законодавстві також відсутнє чітке регулювання режиму роботи вдома , зазначив юрист. Про можливість працювати вдома свідчать положення Методичних рекомендацій щодо визначення робочих місць. Надомники , згідно , п. 1 Методичних рекомендацій , - це робочі , робоче місце яких територіально збігається з місцем їх проживання.
Роботу надомників регулює чинний на сьогоднішній день в частині , що не суперечить Конституції і законам України до прийняття відповідних актів , нормативно -правовий акт - Положення про умови праці надомників . Згідно п. 1 Положення , надомниками вважаються особи, які уклали трудовойдоговор з підприємством про виконання роботи вдома особисто з матеріалів і з використанням знарядь і засобів праці , придбаних за рахунок коштів роботодавця. Пріоритетне право на укладення трудового договору про роботу на дому надається жінкам , які мають дітей віком до 15 років , інвалідам і пенсіонерам , особам із зниженою працездатністю .
У п. 7 Положення зазначено , що трудовий договір про роботу на дому зазвичай укладається в письмовій формі. Однак обов'язкового дотримання письмової форми такого договору не вимагається , оскільки цього не вимагає КЗпП . Законодавство не пред'являє особливих вимог і умов та порядку оформлення трудових договорів з надомного працівника . Тому на працівників, які працюють на дому , повністю поширюються всі вимоги положень трудового законодавства , як і на будь-яких інших працівників підприємства .
Незважаючи на те , що планується ввести режим роботи вдома тимчасово , а також на відсутність регулювання таких відносин в законах та КЗпП , юрист вважає , що такий режим може бути введений наказом підприємства з доведенням його утримання до працівників у довільній формі (засобами електронної пошти або телефонного зв'язку ) .
У такому наказі обов'язково слід вказати , що :
- У працівників на дому залишаються всі трудові права і гарантії ;
- Не зменшується оплата праці;
- Істотні умови праці та трудові обов'язки не змінюються ;
- Працівники не переводяться на роботу в іншу місцевість і вправі працювати за місцем свого проживання ;
- У разі необхідності надання додаткових коштів для виконання своїх трудових обов'язків на дому , працівники повинні повідомити роботодавця .
Термін режиму роботи на дому може бути обмежений до відповідного повідомлення роботодавця про повернення до звичайного режиму роботи або ж певний конкретною датою.