На які нормативно- правові акти, що регулюють проведення навчальних військових зборів слід звернути увагу кадровій службі підприємства?
Як відомо , в.о. Президента України від 2 березня видав Указ № 189 / 2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01.03.2014 " Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки , суверенітету і територіальної цілісності України " . Незважаючи на поширені в ЗМІ заяви про мобілізацію , в Рішенні РНБО України дано вказівку Міноборони " організувати і провести навчальні збори з військовозобов'язаними у необхідних обсягах під час і строки, визначені Генеральним штабом Збройних Сил України " (п. 3 Рішення РНБО України від 01.03.2014г . ) . Таким чином , зараз кадровій службі необхідно звернути увагу саме на нормативно- правові акти , що регулюють проведення навчальних зборів .
Визначимо відразу , що за винятком випадків , коли громадянин України виступає добровольцем , відібрані кандидати для призову на навчальні збори викликаються повісткою встановленого зразка із зазначенням дати прибуття до військкомату.
У разі , якщо кандидат для призову на навчальні збори затверджений і внесений до списку військовозобов'язаних , призваних для проходження навчальних зборів , кадровій службі роботодавця такого військовозобов'язаного необхідно дотримуватися певної процедури оформлення відсутності співробітника . Роботодавцям , чиї співробітники раніше брали участь у виборчих процесах , процедура документального оформлення такого звільнення співробітників від роботи буде декілька знайома.
На підставі повістки районного (міського ) військового комісаріату роботодавець видає наказ про звільнення співробітника від роботи на час проходження навчальних військових зборів . При цьому відповідно до ст. 119 КЗпП і ч. 11 ст. 29 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу " № 2232 -XII від 25.03.1992г . , За призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів , включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад , зберігається робоче місце і середня заробітна плата на підприємстві , установі , організації, з якими військовозобов'язаний перебуває у трудових відносинах , незалежно від форми власності роботодавця. Зазначені гарантії також слід відобразити в наказі.
Середня заробітна плата виплачується роботодавцем військовозобов'язаного , покликаного на збори , проте надалі відповідні витрати підлягають компенсації роботодавцю військовими комісаріатами (п. 2 Постанови КМУ " Про порядок і розмір грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів " № 1644 від 23.11.2006 та п. 11 інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів , затвердженої Наказом Міноборони № 80 від 12.03.2007 (далі - Інструкція № 80 )) . При цьому роботодавцю слід сплатити військовозобов'язаному , викликаному на збори , заробітну плату за відпрацьований час до дати його звільнення від роботи у зв'язку з від'їздом на збори , а також середню заробітну плату за перші півмісяця зборів . Протягом часу, що залишився перебування військовозобов'язаного на зборах виплачувати йому заробітну плату слід в звичайні терміни виплати заробітної плати , затверджені на підприємстві .
Алеся Павлінська
Слід звернути увагу на те , що відповідно до абз . 2 ч. 9 ст. 29 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" керівник підприємства за вимогою військових комісаріатів зобов'язаний забезпечити своєчасне прибуття військовозобов'язаного до певний пункт збору.
У разі , якщо співробітник перебуває у відпустці , згідно п. 10 Інструкції № 80 щорічну і додаткову відпустку підлягають перенесенню на інший період або продовженню у разі призову військовозобов'язаного на навчальні збори в цей час.
Відсутність співробітника на роботі зазначається в табелі обліку робочого часу як ІН ( код 22 ), тобто "інше невідпрацьований час, передбачений законодавством ( військові збори ) " .
По закінченню навчальних зборів військовозобов'язаний повинен подати роботодавцю військовий квиток як доказ його участі в зборах та підтвердження періоду його відсутності. У військовому квитку вказується вид зборів та їх тривалість , дані засвідчуються підписом та гербовою печаткою військової частини.
У разі прийняття в.о. Президента України рішення про мобілізацію (повної або часткової) і його оголошення, слід врахувати , що порядок взаємовідносин між роботодавцем і військовозобов'язаним співробітником буде докорінно відрізнятися від взаємин в умовах проведення навчальних зборів . Так , мобілізація передбачає заклик військовозобов'язаного на військову службу , що являетсяотдельним підставою для розірвання трудових відносин ( п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Звільнення по даній підставі проводиться на підставі порядку військовозобов'язаного , з урахуванням встановленої дати призову.
Відповідно до ст . 21 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та ст. 44 КЗпП громадянам , які звільняються у зв'язку з призовом на військову службу , виплачується вихідна допомога в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Термін виплати встановлено ст. 116 КЗпП . Проте , законодавство не висвітлює питання його подальшої компенсації роботодавцю .